DCO21WA4SA00LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCO21WA4SA00LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Positions :
21 (17 + 4 Power)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Gold
Orientation :
Straight
Mount :
Free Hanging, Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Dielectric Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A
Termination :
Solder Cup
Series :
DW
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Type :
Signal and Power (Not Included)
Depth :
12.55mm
Number of Ports :
1
Number of Rows :
2
Length :
68.94mm
Current Rating :
7.5A
Max Supply Voltage (AC) :
300V
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Terminations :
21
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Flange Feature :
Cable Side (4-40)
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 21WA4
Packaging :
Tray
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
300V
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
D-Sub, Combo
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DCO21WA4SA00LF
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO21WA4SA00LF from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Number of Terminations:21, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCO21WA4SA00LF pinout, DCO21WA4SA00LF datasheet PDF, DCO21WA4SA00LF amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions DCO21WA4SA00LF ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.