DCMY37STA156
Mfr.Part #
DCMY37STA156
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
DSUB 37 F SOD D FLOA G50 TIN
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Current Rating (Amps) :
5A
37
Body Breadth :
0.494 inch
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Contact Design :
PREASSEM CONN
Termination :
Solder Cup
Shell Material :
Steel
Package / Case :
SOD
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
MIL Conformance :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Shell Finish :
Tin
Plating Thickness :
50μin
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Mounting Option 2 :
DUAL FLOAT BUSHING
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Form :
Machined
Length - Termination :
0.077 inch
Reference Standard :
UL
Color :
Green
Series :
1
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
37
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Insertion Force-Max :
3.336 N
Mounting Option 1 :
HOLE .087-.098
Datasheets
DCMY37STA156
Introducing D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCMY37STA156 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-65°C~125°C, Package / Case:SOD, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DCMY37STA156 pinout, DCMY37STA156 datasheet PDF, DCMY37STA156 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCMY37STA156 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCMY37STA156 Overview
DCMY37STA156 Features
1 series
DCMY37STA156 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
DCMY37STA156 D-Sub Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP