DCMY-25W3P-K127
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMY-25W3P-K127
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Stock
413
In Stock :
413
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
No
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage Rating :
Number of Power Positions :
3
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Current Rating (Amps) :
7.5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 25W3
Shell Finish :
Tin
Body Material :
Steel
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Resistance :
55mOhm
Feature :
Grounding Indents, Shielded
Series :
Combo D®, D*M
Brand :
Body Breadth :
0.494 inch
RoHS :
Details
Base Product Number :
DCMY
IEC Conformance :
Number of Rows :
2
Contact Form :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Mixed Contacts :
yes
Product Status :
Active
Rated Current (Signal) :
5A
Ingress Protection :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Cable Type :
RG-179
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Number of Contacts :
25
Contact Design :
PREASSEM CONN
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Panel
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Features :
Grounding Indents, Shielded
Termination :
Solder Cup
Current Rating :
7.5A
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
MIL Conformance :
Housing Material :
Polyester
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Connector Style :
D-Sub, Combo
DIN Conformance :
Reference Standard :
UL
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
Package :
Bulk
Gender :
Male
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Color :
Black
Wire Gauge :
8-26 AWG
Datasheets
DCMY-25W3P-K127
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY-25W3P-K127 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMY-25W3P-K127 pinout, DCMY-25W3P-K127 datasheet PDF, DCMY-25W3P-K127 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY-25W3P-K127 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.