DCMY-37P-K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMY-37P-K87
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Shell Finish :
Tin
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Body Depth :
0.39 inch
Mating Contact Pitch :
0.108 inch
Contact Form :
Machined
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Option 2 :
Float Mount
Number of Positions :
37
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
37
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Current Rating :
7.5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Contact Type :
Signal
Package :
Bulk
Mounting Option 1 :
HOLE .087-.098
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
JESD-609 Code :
e4
RoHS :
Details
Base Product Number :
DCMY
Contact Finish :
Gold
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Backset Spacing :
Termination :
Solder Cup
Contact Design :
PREASSEM CONN
Insulation Material :
Polyester
Feature :
Grounding Indents
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Voltage Rating :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Rows :
2
Connector Style :
D-Sub
Body/Shell Style :
Receptacle
Reference Standard :
UL
Series :
D*M
Brand :
Dielectric Material :
Features :
Grounding Indents
Contact Finish Thickness :
Flash
Wire Gauge :
20-28 AWG
Pbfree Code :
yes
Contact Resistance :
15mOhm
Connector Type :
Plug, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Panel Mount
Product Status :
Active
Body Breadth :
0.494 inch
Datasheets
DCMY-37P-K87
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY-37P-K87 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DCMY-37P-K87 pinout, DCMY-37P-K87 datasheet PDF, DCMY-37P-K87 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY-37P-K87 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.