DCMY37ST
Mfr.Part #
DCMY37ST
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
DSUB 37 F SOD D FLOA G30 TIN
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mixed Contacts :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Finish :
Tin
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Gold
DIN Conformance :
No
Series :
1
Number of Positions :
37
Insulation Material :
GLASS FILLED DIALLYL PHTHALATE
MIL Conformance :
12 Weeks
Reference Standard :
UL
IEC Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Tin Plated
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
4 DC C
HTS Code :
Empty Shell :
Mounting Option 2 :
DUAL FLOAT BUSHING
Insertion Force-Max :
3.336 N
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Current Rating (Amps) :
5A
Mounting Option 1 :
HOLE .087-.098
Operating Temperature :
-65°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SOD
Length - Termination :
0.077 inch
Termination :
Solder Cup
Body Breadth :
0.494 inch
JESD-609 Code :
e4
Machined
Published :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Color :
Green
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Design :
PREASSEM CONN
Filter Feature :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Datasheets
DCMY37ST
Introducing D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCMY37ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-65°C~125°C, Package / Case:SOD, DCMY37ST pinout, DCMY37ST datasheet PDF, DCMY37ST amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCMY37ST ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCMY37ST Overview
DCMY37ST Features
1 series
DCMY37ST Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
DCMY37ST D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP