DCMY37SNMK52
Mfr.Part #
DCMY37SNMK52
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Mount :
Panel
2
IEC Conformance :
No
Machined
Housing Material :
Polyester
Contact Finish Thickness :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
Gender :
FEMALE
Current Rating (Amps) :
7.5A
DIN Conformance :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Shielded
Color :
Black
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material, Finish :
Brass, Gold Plated
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
37
Empty Shell :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Backset Spacing :
Contact Type :
Signal
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
MIL Conformance :
12 Weeks
Product Status :
Active
Published :
Features :
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Wire Gauge :
20-28 AWG
Connector Style :
D-Sub
Mixed Contacts :
Base Product Number :
DCMY
Voltage Rating :
Package :
Series :
D*M
Datasheets
DCMY37SNMK52
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY37SNMK52 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMY37SNMK52 pinout, DCMY37SNMK52 datasheet PDF, DCMY37SNMK52 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY37SNMK52 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.