DCMY37SNM
Mfr.Part #
DCMY37SNM
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Feature :
Shielded
Contact Finish Thickness :
Flash
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Black
Filter Feature :
No
Published :
Mixed Contacts :
No
Shell Material, Finish :
Brass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Mount :
Panel
Current Rating :
7.5A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C
Option :
GENERAL PURPOSE
Backset Spacing :
Ingress Protection :
REACH SVHC :
No SVHC
Empty Shell :
Product Status :
Active
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Bulk
Features :
Body Material :
Brass
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Material :
Thermoplastic
Voltage Rating :
Series :
D*M
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Wire Gauge :
20-28 AWG
Housing/Shell (Unthreaded)
Base Product Number :
DCMY
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Panel Mount
Package :
Machined
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Connector Style :
D-Sub
Gender :
Receptacle
Datasheets
DCMY37SNM
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY37SNM from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Panel Mount, DCMY37SNM pinout, DCMY37SNM datasheet PDF, DCMY37SNM amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY37SNM ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.