DCMY37SA156
Mfr.Part #
DCMY37SA156
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Package / Case
SOD
Datasheet
Download
Description
DSUB 37 F SOD D FLOA G50 ZIN
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Dielectric Material :
Diallyl Phthalate (DAP), Glass Filled
Color :
Green
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insertion Force-Max :
3.336 N
Contact Form :
Machined
Package / Case :
SOD
37
Body Breadth :
0.494 inch
Length - Termination :
0.077 inch
Number of Rows :
2
Reference Standard :
UL
Series :
1
Operating Temperature :
-65°C~125°C
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
5A
Termination :
Solder Cup
Plating Thickness :
50μin
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Mounting Option 2 :
DUAL FLOAT BUSHING
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Shell Material :
Steel
Shell Finish :
ZINC/YELLOW CHROMATE
MIL Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Finish :
Gold
Body/Shell Style :
PLUG
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Option 1 :
HOLE .087-.098
Datasheets
DCMY37SA156
Introducing D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCMY37SA156 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:SOD, Operating Temperature:-65°C~125°C, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), DCMY37SA156 pinout, DCMY37SA156 datasheet PDF, DCMY37SA156 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Cinch Connectivity Solutions DCMY37SA156 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
DCMY37SA156 Overview
DCMY37SA156 Features
1 series
DCMY37SA156 Applications
There are a lot of Cinch Connectivity Solutions
DCMY37SA156 D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP