DCMY25W3S
Mfr.Part #
DCMY25W3S
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS PNL MNT
No
Orientation :
Straight
Feature :
Shielded
Rated Current (Signal) :
5A
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Body Breadth :
0.494 inch
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact Style :
Socket
Black
Number of Pins :
25
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
Current Rating (Amps) :
7.5A
Gender :
Receptacle
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Reference Standard :
UL
RoHS Status :
RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e4
Mounting Type :
Panel Mount
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Body Material :
Steel
Contact Current Rating :
7.5A
Number of Power Positions :
3
Published :
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Form :
Total Number of Contacts :
12 Weeks
Contact Resistance :
55mOhm
Housing Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
REACH SVHC :
Unknown
Current Rating :
7.5A
Features :
Shielded
Number of Positions :
25 (22 + 3 Coax or Power)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Cable Type :
RG-179
Reliability :
COMMERCIAL
yes
Insulation Material :
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
DCMY25W3S
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY25W3S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:25, Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMY25W3S pinout, DCMY25W3S datasheet PDF, DCMY25W3S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY25W3S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.