DCMY13W6S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DCMY13W6S
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS PNL MNT
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Series :
Combo D®, D*M
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Operating Temperature :
-55 °C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gender :
Receptacle
Orientation :
Straight
Cable Type :
RG-179
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C - 13W6
Packaging :
Bulk
Number of Rows :
2
ECCN Code :
EAR99
Body Breadth :
0.494 inch
RoHS :
Non-Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Contact Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Base Product Number :
DCMY
Shell Material, Finish :
Steel, Yellow Chromate Plated Zinc
Number of Positions :
13 (7 + 6 Coax or Power)
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Current (Signal) :
5A
Contact Design :
PREASSEM CONN
Contact Resistance :
55mOhm
Current Rating (Amps) :
7.5A
Voltage Rating :
Mount :
Panel
JESD-609 Code :
e4
Color :
Black
Published :
2011
Wire Gauge :
8-26 AWG
UL Flammability Code :
94V-0
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
No
Contact Form :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
No
Housing Material :
Polyester
Number of Contacts :
13
Features :
Shielded
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Backset Spacing :
Mixed Contacts :
yes
Reference Standard :
UL
Current Rating :
7.5A
Reliability :
COMMERCIAL
Connector Style :
D-Sub, Combo
Contact Finish Thickness :
Flash
Body Material :
Steel
Number of Power Positions :
6
Contact Type :
Signal and Coax or Power (Not Included)
Radiation Hardening :
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Finish :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Dielectric Withstanding Voltage :
1500VAC V
DIN Conformance :
Contact Style :
Socket
Product Status :
Active
Contact Finish :
Gold
Filter Feature :
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DCMY13W6S
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY13W6S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMY13W6S pinout, DCMY13W6S datasheet PDF, DCMY13W6S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY13W6S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.