DCMY-37S-K126
Mfr.Part #
DCMY-37S-K126
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Current Rating :
7.5A
Mount :
Panel
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Wire Gauge :
20-28 AWG
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Shell Finish :
Tin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Housing Material :
Polyester
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Solder Cup
Body Depth :
0.39 inch
Body Breadth :
0.494 inch
RoHS Status :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
37
Mating Contact Pitch :
0.108 inch
Contact Material :
COPPER ALLOY
Base Product Number :
DCMY
Dielectric Material :
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Rated Current (Signal) :
5A
Number of Positions :
37
Backset Spacing :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish :
Gold
Contact Resistance :
15mOhm
JESD-609 Code :
e4
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Voltage Rating :
Features :
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Steel
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Shell Material, Finish :
Steel, Tin-Nickel Plated
Series :
D*M
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Product Status :
Active
Brand :
Package :
D-Sub
RoHS :
Details
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Published :
Color :
Black
Contact Design :
PREASSEM CONN
Pbfree Code :
yes
Body/Shell Style :
PLUG
Datasheets
DCMY-37S-K126
Introducing D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY-37S-K126 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Panel Mount, Operating Temperature:-55°C~125°C, DCMY-37S-K126 pinout, DCMY-37S-K126 datasheet PDF, DCMY-37S-K126 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies ITT Cannon DCMY-37S-K126 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.