DBI25-16A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DBI25-16A
Manufacturer
Diotec Semiconductor
Description
3PH BRIDGE 35X25X4 1600V 25A
Stock
584
In Stock :
584
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Qualification Status :
Not Qualified
Configuration :
Single
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
1600 V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T5
Terminal Position :
Single
Case Connection :
Isolated
Peak Reverse Recovery Time (ns) :
1500(Typ)
RoHS Status :
Yes with exemptions
Subcategory :
Bridge Rectifier Diodes
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Output Current-Max :
4 A
Diode Element Material :
SILICON
Peak Reverse Repetitive Voltage (V) :
1600
PCB changed :
4
ECCN (US) :
EAR99
Number of Phases :
3
Number of Elements :
6
Surface Mount :
No
Diode Type :
BRIDGE RECTIFIER DIODE
Reach Compliance Code :
Unknown
Military :
No
Non-rep Pk Forward Current-Max :
390 A
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Peak Reverse Current (uA) :
5
Peak RMS Reverse Voltage (V) :
800
Number of Terminals :
5
Minimum Operating Temperature (°C) :
-50
Bridge Type :
Three Phase
Pin Count :
4
Package Length :
35
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
Packaging :
Tube
HTS Code :
Package Width :
5.5
Peak Average Forward Current (A) :
4@Ta=50C
Diotec Semiconductor AG
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package Shape :
RECTANGULAR
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current (A) :
Mounting :
Through Hole
Package Height :
25
Datasheets
DBI25-16A
Diotec Semiconductor DBI25-16A
BRIDGE RECTIFIER DIODE SILICON NOT SPECIFIED SINGLE Tube
DBI25-16A Overview
In accordance with the datasheets, the forward peak voltage is
DBI25-16A Features
the forward peak voltage is
the peak RMS reverse voltage range of 800
a maximum output current voltage of 4 A