D221K20Y5PH63L6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D221K20Y5PH63L6
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V Y5P RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
0.250 6.35mm
Max Operating Temperature :
85°C
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Pitch :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Published :
Operating Temperature :
-30°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.157 4.00mm
Voltage - Rated :
100V
Mount :
Through Hole
Lead/Base Style :
Straight
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Style :
Straight
Dielectric :
Y5P
Termination :
Radial
Package / Case :
Radial, Disc
REACH SVHC :
Unknown
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
2
Min Operating Temperature :
-30°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±10%
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
Y5P B
Voltage - Rated DC :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
220pF
Series :
D
Datasheets
D221K20Y5PH63L6
Vishay D221K20Y5PH63L6
D 220pF 100V Ceramic Capacitor ±10% Y5P B 0.197Dia 5.00mm -30°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D221K20Y5PH63L6R Overview
Programs on this device are of 0.197Dia 5.00mm size/dimension.Temperatures greater than -30°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5P B being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
D221K20Y5PH63L6R Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with Y5P B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V