D221G43C0GH65J5R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D221G43C0GH65J5R
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V C0G/NP0 RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Lead Pitch :
5.0038mm
Voltage - Rated :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead/Base Style :
Kinked
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Termination :
Radial
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±2%
Lead Style :
Formed Leads - Kinked
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
220pF
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Series :
D
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.433Dia 11.00mm
Datasheets
D221G43C0GH65J5R
Vishay D221G43C0GH65J5R
D 220pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.433Dia 11.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial, Disc
D221G43C0GH65J5R Overview
Programs on this device are of 0.433Dia 11.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.There is no pitch on capacitors. The pitch on capacitors is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
D221G43C0GH65J5R Features
a size/dimension of 0.433Dia 11.00mm