CY8C29666-24PVXA
Mfr.Part #
CY8C29666-24PVXA
Package / Case
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Program Memory Type :
Flash
RAM (words) :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
RAM Size :
2K x 8
Memory Size :
32kB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
Internal
Boundary Scan :
No
Data Converter :
A/D 12x14b; D/A 4x9b
Terminal Pitch :
0.635mm
Height Seated (Max) :
2.794mm
Package / Case :
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Number of I/O :
44
Bit Size :
8
Program Memory Size :
32KB 32K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Base Part Number :
CY8C29666
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Contact Plating :
Gold
Data Bus Width :
8B
M8C
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
48
Number of Terminations :
48
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Power Supplies :
3.3/5V
Series :
PSOC®1 CY8C29xxx
Frequency :
24MHz