CY8C20000-12LFXI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CY8C20000-12LFXI
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
MULTIFUNCTION PERIPHERAL, CMOS
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Microcontrollers
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitance :
470 pF
ROM (words) :
ROM Programmability :
Flash
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.4V ~ 5.25V
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Terminals :
48
Knowles
Program Memory Size :
8KB (8K x 8)
Class :
Class 1
Supplier Device Package :
24-QFN (4x4)
Package Shape :
Square
Surface Mount :
yes
Boundary Scan :
No
Program Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
EEPROM Size :
Product Status :
Obsolete
Package :
Bulk
Power Supplies :
2.7/5 V
Number of I/O Lines :
28
Supply Current-Max :
2.5 mA
Base Product Number :
CY8C20000
Qualification Status :
Not Qualified
Product :
General Type MLCCs
Bit Size :
8
CPU Family :
M8C
Termination Style :
SMD/SMT
Data Converters :
JESD-30 Code :
S-XQCC-N48
RAM Size :
512 x 8
Core Size :
8-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed :
12MHz
Subcategory :
Capacitors
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES MINIMUM SUPPLY 2.4 V AT 750 KHZ
Bus Compatibility :
USB
Terminal Position :
QUAD
Dielectric :
C0G (NP0)
Series :
PSOC®1 CY8C20xxx
RAM (bytes) :
512
Tolerance :
2 %
Product Type :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e4
Oscillator Type :
Internal
Technology :
CMOS
Peripherals :
LVD, POR, WDT
HTS Code :
Pin Count :
48
Width :
2 mm
Length :
4.5 mm
RAM (words) :
512
Connectivity :
I²C, SPI
Terminal Pitch :
0.5 mm
Seated Height-Max :
1 mm