CY8C28545-24AXI
Mfr.Part #
CY8C28545-24AXI
Package / Case
44-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
RAM Size :
1K x 8
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY
Number of Terminations :
44
HTS Code :
Supply Current-Max :
14mA
Terminal Position :
QUAD
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Base Part Number :
CY8C28545
ROM (words) :
Number of Pins :
44
Bus Compatibility :
USB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Length :
10mm
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
Data Bus Width :
8B
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
8-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Number of I/O :
40
Power Supplies :
3.3/5V
Bit Size :
8
Packaging :
Tray
Published :
Package / Case :
44-LQFP
Connectivity :
CSIO, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Frequency :
24MHz
Core Processor :
M8C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Watchdog Timer :
yes
Memory Size :
16kB
Terminal Pitch :
0.8mm
Data Converter :
A/D 4x14b; D/A 4x9b
Supply Voltage :
5V
JESD-609 Code :
e4
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Contact Plating :
Gold
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
CPU Family :
M8C
Width :
10mm
Program Memory Type :
Flash
Height :
1.4mm
Pin Count :
Lead Free :
Lead Free
Series :
PSOC®1 CY8C28xxx
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V