CY8C28533-24AXI
Mfr.Part #
CY8C28533-24AXI
Package / Case
44-LQFP
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Memory Size :
16kB
Series :
PSOC®1 CY8C28xxx
Pin Count :
44
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
JESD-609 Code :
e4
HTS Code :
Height Seated (Max) :
1.6mm
Connectivity :
CSIO, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Data Bus Width :
8B
Bit Size :
8
ECCN Code :
EAR99
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Length :
10mm
Contact Plating :
Gold
RAM Size :
1K x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
24MHz
Number of Pins :
44
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Lead Free
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Current-Max :
14mA
Base Part Number :
CY8C28533
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
CPU Family :
M8C
Package / Case :
44-LQFP
Data Converter :
A/D 4x14b; D/A 4x9b
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY
Power Supplies :
3.3/5V
ROM (words) :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
QUAD
Number of Terminations :
Terminal Pitch :
0.8mm