CY8C28243-24PVXI
Mfr.Part #
CY8C28243-24PVXI
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SSOP
Stock
30
In Stock :
30
Frequency :
24MHz
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Pitch :
0.65mm
Core Size :
8-Bit
Watchdog Timer :
yes
Bit Size :
8
CPU Family :
M8C
Base Part Number :
CY8C28243
Terminal Form :
Gull wing
Height :
1.65mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V
Series :
PSOC®1 CY8C28xxx
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Data Converter :
A/D 4x14b; D/A 4x9b
RAM Size :
1K x 8
Oscillator Type :
Internal
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 3V MINIMUM SUPPLY
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
8B
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
26 Weeks
Length :
7mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Number of I/O :
16
Power Supplies :
3.3/5V
Packaging :
Tube
HTS Code :
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Surface Mount :
Memory Size :
16kB
Bus Compatibility :
USB
Pin Count :
20
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Supply Current-Max :
14mA
Supply Voltage :
5V
Number of Pins :
20
Terminal Position :
Dual
Interface :
I2C, IrDA, SPI, UART, USART
Contact Plating :
Gold
RAM (words) :
1000
Connectivity :
EBI/EMI, I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Number of Terminations :
Published :
2003
Width :
7.5mm
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheets
CY8C28243-24PVXI
Introducing Microcontrollers Infineon Technologies CY8C28243-24PVXI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:CY8C28243, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), CY8C28243-24PVXI pinout, CY8C28243-24PVXI datasheet PDF, CY8C28243-24PVXI amp .Beyond Microcontrollers Infineon Technologies CY8C28243-24PVXI ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.