CY8C27643-12PVXE
Mfr.Part #
CY8C27643-12PVXE
Package / Case
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48SSOP
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 4x14b; D/A 4x9b
Package / Case :
48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width)
Speed :
12MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
RAM Size :
256 x 8
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Number of I/O :
44
Supplier Device Package :
48-SSOP
Series :
PSOC®1 CY8C27xxx
Datasheets
CY8C27643-12PVXE
Introducing Microcontrollers Infineon Technologies CY8C27643-12PVXE from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C, Package / Case:48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, CY8C27643-12PVXE pinout, CY8C27643-12PVXE datasheet PDF, CY8C27643-12PVXE amp .Beyond Microcontrollers Infineon Technologies CY8C27643-12PVXE ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.