CY8C26233-24PI
Mfr.Part #
CY8C26233-24PI
Package / Case
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20DIP
Lead Free :
Contains Lead
Power Supplies :
3.3/5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Height Seated (Max) :
4.826mm
Access Time :
24 μs
Length :
25.527mm
Radiation Hardening :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Core Size :
8-Bit
HTS Code :
Package / Case :
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Boundary Scan :
No
Number of I/O :
16
RAM Size :
256 x 8
Interface :
SPI, UART, USART
Program Memory Size :
8KB 8K x 8
Pin Count :
20
Number of Terminations :
20
Base Part Number :
CY8C26233
UV Erasable :
N
Connectivity :
SPI, UART/USART
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Terminal Pitch :
2.54mm
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Frequency :
24MHz
RAM (words) :
256
JESD-609 Code :
e0
Standby Current-Max :
0.000005A
Series :
PSOC®1 CY8C26xxx
Mount :
Through Hole
Memory Size :
8kB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
7.62mm
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
3.3V
ROM Size (bits) :
8192Bits
Data Converter :
A/D 1x8b, 1x11b, 1x12b; D/A 1x9b
Datasheets
CY8C26233-24PI
Introducing Microcontrollers Infineon Technologies CY8C26233-24PI from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:20-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Terminations:20, Base Part Number:CY8C26233, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, CY8C26233-24PI pinout, CY8C26233-24PI datasheet PDF, CY8C26233-24PI amp .Beyond Microcontrollers Infineon Technologies CY8C26233-24PI ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.