CY8C24994-24LFXIT
Mfr.Part #
CY8C24994-24LFXIT
Package / Case
68-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 68QFN
Microcontrollers
Number of I/O :
56
Data Converter :
A/D 48x14b; D/A 2x9b
Supply Voltage :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
8mm
Number of Pins :
68
ROM (words) :
Number of Terminations :
68
Memory Size :
16kB
Access Time :
24 μs
Program Memory Type :
Flash
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Current-Max :
27mA
Terminal Position :
QUAD
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Size :
1K x 8
Lead Free :
Lead Free
RAM (words) :
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 3 V MINIMUM SUPPLY
Width :
8mm
Power Supplies :
3.3/5V
HTS Code :
Base Part Number :
CY8C24994
Package / Case :
68-VFQFN Exposed Pad
Series :
PSOC®1 CY8C24xxx
Frequency :
24MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Terminal Pitch :
0.4mm
Surface Mount :
yes
Data Bus Width :
8B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Height :
850μm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Bit Size :
8
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Connectivity :
CSIO, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Pin Count :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Bus Compatibility :
I2C; USB
JESD-609 Code :
e4
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
CPU Family :
M8C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.75V