CY8C24794-24LFXI
Mfr.Part #
CY8C24794-24LFXI
Package / Case
56-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 56QFN
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
Number of I/O :
50
Mounting Type :
Surface Mount
Bit Size :
8
RAM Size :
1K x 8
CPU Family :
M8C
Length :
8.1mm
Interface :
I2C, SPI, UART, USART, USB
Terminal Pitch :
0.5mm
Program Memory Size :
16KB 16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Supply Current-Max :
27mA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
NO LEAD
Core Processor :
M8C
Frequency :
24MHz
Reach Compliance Code :
Unknown
Program Memory Type :
Flash
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 3 V MINIMUM SUPPLY
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ROM (words) :
Boundary Scan :
No
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Access Time :
24 μs
JESD-609 Code :
e3
Connectivity :
CSIO, EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART
Surface Mount :
yes
Width :
8.1mm
Operating Supply Voltage :
5V
Memory Size :
16kB
Series :
PSOC®1 CY8C24xxx
Base Part Number :
CY8C24794
Bus Compatibility :
I2C; USB
HTS Code :
Height :
950μm
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage :
5V