CY8C24423-24PI
Mfr.Part #
CY8C24423-24PI
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28DIP
Supply Voltage :
3.3V
Program Memory Type :
Flash
Number of Terminations :
28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Core Processor :
M8C
HTS Code :
Base Part Number :
CY8C24423
RAM Size :
256 x 8
Memory Size :
4kB
Pin Count :
28
Lead Free :
Contains Lead
8-Bit
Terminal Finish :
TIN LEAD
Peripherals :
LVD, POR, PWM, WDT
Data Converter :
A/D 2x14b; D/A 2x9b
Number of I/O :
24
Length :
35.49mm
Oscillator Type :
Internal
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supply Current-Max :
8mA
Terminal Pitch :
2.54mm
Power Supplies :
3.3/5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Position :
Dual
Boundary Scan :
No
Program Memory Size :
4KB 4K x 8
Width :
7.62mm
Series :
PSOC®1 CY8C24xxx
Access Time :
24 μs
RAM (words) :
256
Frequency :
24MHz
Height Seated (Max) :
4.82mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Tube
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-30 Code :
R-PDIP-T28
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.25V
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.25V