CTVPS00RF25-29PB(LC)
Mfr.Part #
CTVPS00RF25-29PB(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Stock
53
In Stock :
53
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
2013
Contact Plating :
Gold
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Shell Size - Insert :
25-29
Shell Finish :
Electroless Nickel
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Type :
Crimp
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Filter Feature :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
IEC Conformance :
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
29
Contact Size :
16
Total Number of Contacts :
29
Option :
GENERAL PURPOSE
Composite
HTS Code :
Orientation :
B
MIL Conformance :
yes
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-25-29PB-LC Overview
CTVPS00RF-25-29PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-29PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-29PB-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT