CTVP00RF-11-19P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RF-11-19P
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
11-19
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Gold
Feature :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Mounting Feature :
Flange
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
N (Normal)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Number of Pins :
19
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
CTVP00RF-11-19P
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVP00RF-11-19P Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series of products.The device is equipped with 19 pins.It's best to use it when the temperature is below 175°C.This device must operate at a minimum temperature of -65°C.Its Shielded feature renders it more powerful in many ways.The part is mounted by Flanges, Panel.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
CTVP00RF-11-19P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-11-19P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-11-19P Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER