CTVP00RF-11-19P-P35AD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVP00RF-11-19P-P35AD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
19
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD
Mounting Feature :
Flange
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Color :
Silver
Shell Size - Insert :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Pins :
23
Mount :
Flanges, Panel, Through Hole
Shell Finish :
Electroless Nickel
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Gold
Feature :
Alignment Disc
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Solder
Applications :
Military
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount, Through Hole 19 Positions Solder Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVP00RF-11-19P-P35AD Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount, Through Hole is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD Series, it can be found in this category.It has 23 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Alignment Disc feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel, Through Hole mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
CTVP00RF-11-19P-P35AD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ HD series
CTVP00RF-11-19P-P35AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVP00RF-11-19P-P35AD Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER