CTVPS00RF25-29P(LC)
Mfr.Part #
CTVPS00RF25-29P(LC)
Description
MIL-DTL-38999 TV,CTV, TRISTART
Stock
444
In Stock :
444
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
N (Normal)
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
29
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
25-29
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Bulk
Type :
For Male Pins
Datasheets
CTVPS00RF25-29P(LC)
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 29 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-25-29P-LC Overview
CTVPS00RF-25-29P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-29P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-29P-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT