CTVPS00RF-25-61S
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-61S
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
2001
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Composite
Total Number of Contacts :
61
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Termination :
Flange
Backshell Type :
Solid
MIL Conformance :
yes
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mount :
Flanges, Panel
IEC Conformance :
No
Shell Size - Insert :
25-61
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mixed Contacts :
Empty Shell :
yes
Orientation :
C
Gender :
FEMALE
Insert Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
61
Filter Feature :
Datasheets
CTVPS00RF-25-61S
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
CTVPS00RF-25-61SC Overview
CTVPS00RF-25-61SC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-61SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-61SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER