CTVPS00RF-25-61JA
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-61JA
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
yes
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
DIN Conformance :
No
Threaded
IEC Conformance :
No
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
61
Mixed Contacts :
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
HTS Code :
Filter Feature :
yes
MIL Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Backshell Type :
Solid
Published :
2013
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Orientation :
A
Color :
Bulk
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-61
Datasheets
CTVPS00RF-25-61JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTVPS00RF-25-61JA Overview
CTVPS00RF-25-61JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-61JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-61JA Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER