CTVPS00RF-25-61HB-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-61HB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 61POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Reach Compliance Code :
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Shape :
Circular
Threaded
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
61
ECCN Code :
EAR99
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Composite
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Flange
Housing Color :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
B
Filter Feature :
61
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-25-61HB-LC Overview
CTVPS00RF-25-61HB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-61HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-61HB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT