CTVPS00RF-25-61BC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-61BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 61POS PNL MT
Stock
106
In Stock :
106
Product Category :
Circular Connector Housings
Threaded
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Reach Compliance Code :
Unknown
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
61
Published :
2013
Orientation :
C
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
25-61
Datasheets
CTVPS00RF-25-61BC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 61 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-25-61BC Overview
CTVPS00RF-25-61BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-61BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-61BC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT