CTVPS00RF-25-37JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-37JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 37POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Shell Material :
Composite
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
37
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
A
Datasheets
CTVPS00RF-25-37JA
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 37 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTVPS00RF-25-37JA Overview
CTVPS00RF-25-37JA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-37JA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-37JA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER