CTVPS00RF-25-29P
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-29P
Description
CONN RCPT MALE 29POS GOLD CRIMP
Stock
357
In Stock :
357
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
25-29
ROHS3 Compliant
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Composite
REACH SVHC :
No SVHC
Filter Feature :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
29
Orientation :
N (Normal)
Total Number of Contacts :
29
Mixed Contacts :
Flange
MIL Conformance :
yes
Published :
2006
ECCN Code :
EAR99
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Additional Feature :
STANDARD: MIL-C-38999, COMPATIBLE CONTACT: 10-251415-165
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Datasheets
CTVPS00RF-25-29P
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
CTVPS00RF-25-29P Overview
CTVPS00RF-25-29P Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-29P Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-29P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER