CTVPS00RF-25-24PA-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-24PA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Stock
221
In Stock :
221
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Empty Shell :
yes
Number of Positions :
24
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
MIL Conformance :
yes
Number of Pins :
12
Total Number of Contacts :
24
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Electroless Nickel
Published :
2006
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Orientation :
A
Shell Size - Insert :
25-24
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
Shell Material :
Composite
Housing Color :
Silver
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-25-24PA-LC Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 12 pins are available on the device.
CTVPS00RF-25-24PA-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-24PA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-24PA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT