CTVPS00RF-25-19SE-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-19SE-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
19
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Total Number of Contacts :
19
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DIN Conformance :
No
Reach Compliance Code :
Unknown
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Circular
Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
Orientation :
E
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Contact Size :
12
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-25-19SE-LC Overview
CTVPS00RF-25-19SE-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-19SE-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-19SE-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT