CTVPS00RF-25-11PB-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-25-11PB-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
47
In Stock :
47
Circular Connector Housings
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Flange
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Gender :
Male
Contact Size :
20 2 10 Power 9
Type :
For Male Pins
Plating :
Electroless Nickel
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2006
Contact Shape :
Circular
Gender :
FEMALE
Filter Feature :
No
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
11
Number of Pins :
10
DIN Conformance :
No
Composite
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
25-11
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
11 (2 + 9 Power)
Mounting Type :
Panel Mount
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
CTVPS00RF-25-11PB-LC Overview
It comes in Receptacle Housing packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series of products.This part shares lots of benefits with other For Male Pins products.The device is equipped with 10 pins.
CTVPS00RF-25-11PB-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-25-11PB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-25-11PB-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT