CTVPS00RF-23-55JN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVPS00RF-23-55JN-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
55
Orientation :
N (Normal)
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
20
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Published :
2006
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Composite
Shell Size - Insert :
23-55
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
55
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-23-55JN-LC Overview
CTVPS00RF-23-55JN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-23-55JN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-23-55JN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT