CTVPS00RF-23-55BC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-23-55BC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
1 (Unlimited)
Contact Size :
20
Environment Resistant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
55
Orientation :
C
Shielded
Housing Color :
Panel Mount
Datasheets
CTVPS00RF-23-55BC
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-23-55BC Overview
CTVPS00RF-23-55BC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-23-55BC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-23-55BC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT