CTVPS00RF-23-21SB
Mfr.Part #
CTVPS00RF-23-21SB
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Insert Material :
Thermoplastic
Flange
DIN Conformance :
No
HTS Code :
Ratings :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Number of Positions :
21
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Size - Insert :
23-21
IEC Conformance :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Published :
2001
Total Number of Contacts :
21
Empty Shell :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Fastening Type :
Threaded
Backshell Type :
Solid
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Orientation :
B
Filter Feature :
Bulk
Color :
Silver
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
CTVPS00RF-23-21SB
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
CTVPS00RF-23-21SB Overview
CTVPS00RF-23-21SB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-23-21SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-23-21SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER