CTVPS00RF-23-21JD-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-23-21JD-LC
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Stock
4
In Stock :
4
Product Category :
Circular Connector Housings
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
yes
Unknown
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Shape :
Circular
Published :
2013
Number of Positions :
21
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
2 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
HTS Code :
Shielding :
Shielded
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
23-21
Environment Resistant
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Housing Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Orientation :
D
MIL Conformance :
Contact Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
21
Contact Size :
16
Contact Plating :
Gold
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-23-21JD-LC Overview
CTVPS00RF-23-21JD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-23-21JD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-23-21JD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT