CTVPS00RF-23-21AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVPS00RF-23-21AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
HTS Code :
Orientation :
B
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Composite
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
16
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
21
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Fastening Type :
Threaded
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
CTVPS00RF-23-21AB
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-23-21AB Overview
CTVPS00RF-23-21AB Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-23-21AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-23-21AB Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT