CTVPS00RF-21-41JE
Mfr.Part #
CTVPS00RF-21-41JE
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Reach Compliance Code :
Unknown
Published :
Orientation :
E
Contact Material :
COPPER ALLOY
yes
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
ROHS3 Compliant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
12 Weeks
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
No
Mount :
Flanges, Panel
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Ratings :
Panel Mount
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
Number of Positions :
41
Color :
Silver
Total Number of Contacts :
41
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Datasheets
CTVPS00RF-21-41JE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVPS00RF-21-41JE Overview
CTVPS00RF-21-41JE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-21-41JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-21-41JE Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER