CTVPS00RF-21-41HD-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-21-41HD-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
No
ECCN Code :
EAR99
Shell Size - Insert :
21-41
Packaging :
Bulk
Type :
For Male Pins
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
41
Orientation :
D
ROHS3 Compliant
Published :
2013
Contact Type :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
41
Shell Material :
Composite
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-21-41HD-LC Overview
CTVPS00RF-21-41HD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-21-41HD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-21-41HD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT