CTVPS00RF-21-39P-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-21-39P-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 39POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Shape :
Circular
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Mount :
Wall
yes
Contact Type :
Threaded
Additional Feature :
TRI-START, STANDARD: MIL-DTL-38999
Environmental Characteristics :
CORROSION RESISTANT
Housing Color :
Total Number of Contacts :
39
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Radiation Hardening :
Number of Positions :
39
Orientation :
N (Normal)
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-21-39P-LC Overview
CTVPS00RF-21-39P-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-21-39P-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-21-39P-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT