CTVPS00RF-21-16SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CTVPS00RF-21-16SE
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
46
In Stock :
46
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Color :
Silver
HTS Code :
Backshell Type :
Solid
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Published :
2001
Empty Shell :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Number of Positions :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
No
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
21-16
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
E
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
16
Shell Material :
Composite
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Datasheets
CTVPS00RF-21-16SE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVPS00RF-21-16SE Overview
CTVPS00RF-21-16SE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-21-16SE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-21-16SE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER