CTVPS00RF-21-16JE
Mfr.Part #
CTVPS00RF-21-16JE
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
yes
Panel Mount
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Packaging :
Bulk
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Orientation :
E
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Total Number of Contacts :
16
MIL Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
Shielded
Mixed Contacts :
No
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
16
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Ratings :
Environment Resistant
Color :
Silver
DIN Conformance :
Termination :
Crimp
Contact Material :
COPPER ALLOY
Backshell Type :
Solid
Shell Size - Insert :
Datasheets
CTVPS00RF-21-16JE
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk E Threaded
CTVPS00RF-21-16JE Overview
CTVPS00RF-21-16JE Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-21-16JE Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-21-16JE Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER