CTVPS00RF-21-16HA
Mfr.Part #
CTVPS00RF-21-16HA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 16POS GOLD CRIMP
Stock
155
In Stock :
155
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
16
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
HTS Code :
Mounting Type :
Panel Mount
Shell Finish :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Type :
Solid
Filter Feature :
yes
DIN Conformance :
No
Total Number of Contacts :
16
IEC Conformance :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Composite
Fastening Type :
Threaded
Published :
2001
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Gender :
FEMALE
Orientation :
A
Termination :
Crimp
MIL Conformance :
Shielding :
Shielded
Color :
Silver
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
Unknown
Mixed Contacts :
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
21-16
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
CTVPS00RF-21-16HA
Receptacle, Male Pins Composite Panel Mount 16 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
CTVPS00RF-21-16HA Overview
CTVPS00RF-21-16HA Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-21-16HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-21-16HA Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER