CTVPS00RF-21-11SD
Mfr.Part #
CTVPS00RF-21-11SD
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Stock
88
In Stock :
88
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Shielded
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
DIN Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Gender :
FEMALE
Mount :
Flanges, Panel
Number of Positions :
11
HTS Code :
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Total Number of Contacts :
11
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Shell Size - Insert :
21-11
Published :
2001
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Silver
Mixed Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Shell Material :
Composite
Filter Feature :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
Aviation, Marine, Military
Orientation :
D
Datasheets
CTVPS00RF-21-11SD
Receptacle, Female Sockets Composite Panel Mount 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk D Threaded
CTVPS00RF-21-11SD Overview
CTVPS00RF-21-11SD Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-21-11SD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-21-11SD Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER