CTVPS00RF-21-11HN-LC
Mfr.Part #
CTVPS00RF-21-11HN-LC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 11POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Type :
1 (Unlimited)
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Composite
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2006
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
12
Shell Size - Insert :
21-11
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Number of Pins :
11
Connector Type :
Receptacle Housing
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
11
Flange
Receptacle Housing Composite Panel Mount Electroless Nickel 11 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
CTVPS00RF-21-11HN-LC Overview
CTVPS00RF-21-11HN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
CTVPS00RF-21-11HN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
CTVPS00RF-21-11HN-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT